Гражданнарның хокукларын яклау өлкәсендә закон чыгару һәм хокук куллану эшчәнлеге

2024 елның 3 гыйнвары, чәршәмбе

Елга башлангыч нәтиҗәләр ясарга вакыт җитте, һәм бүген без сезнең белән гражданнар хокукларын яклау өлкәсендә закон чыгару һәм хокук куллану эшчәнлеге нәтиҗәләре белән уртаклашырга телибез.

Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты утырышларында катнашканда, кайбер актуаль мәсьәләләр буенча хокукый карарларны үз күзаллавы вәкаләтле вәкил тарафыннан әйтелгән. Анда 82 мәсьәлә, 14 контроль мәсьәлә каралган Комитетның 17 утырышында 74 карар һәм 9 бәяләмә кабул ителгән.

вәкаләтле вәкил гражданнарның хокукларын һәм ирекләрен норматив җайга салуда булган проблемалар турында белә торган мәгълүматның төп чыганагы - хокук саклау законнарын камилләштерү инициативасы белән формалаштырырга һәм чыгыш ясарга мөмкинлек бирә торган мөрәҗәгатьләр. Мондый тәкъдимнәр федераль омбудсмен, Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы Комитетлары һәм турыдан-туры Дәүләт Думасы депутатларына җибәрелде.

Балалар уенчыкларына социаль-психологик-педагогик экспертиза кертү турында;

Опекуннарга, уллыкка алучыларга эшне дистанцион рәвештә яисә тулы булмаган эш көне белән тәэмин итү турында, шул ук вакытта 10000 һәм 1200 сум түләү хокукын саклап;

Педагогик хезмәткәрләрнең социаль наем шартнамәләре буенча торак алуга хокукларын гамәлгә ашыру тәртибен билгели торган закон актларын кабул итү мөмкинлеген карау турында;

инвалидлык буенча пенсия алучы яисә туендыручысын югалткан студентларның пенсиягә өстәмә түләүгә хокукын саклап калу өлешендә мәсьәләләр билгеләнде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: