Мөрәҗәгать вәкаләтле вәкил контролендә

2023 елның 27 октябре, җомга

Халыкның социаль яктан якланмаган категорияләренең берсе - ата-аналарын югалткан балалар. Ятим балаларга һәм ата-ана тәрбиясеннән мәхрүм калган балаларга һәм алар арасыннан булган затларга ярдәм итү чарасы дәүләт тарафыннан ул булмаганда торак бирү булып тора. Үз эшебездә ятим балаларның һәм ата-ана тәрбиясеннән мәхрүм калган балаларның торак хокукларын яклау мәсьәләләренә зур игътибар бирелә.

Миңа ятим баланың Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы карары белән килешмәве турында законлы вәкиле ятим балалар һәм ата-ана тәрбиясеннән мәхрүм калган балалар исемлегенә һәм алар арасында торак бина (алга таба - исемлек) белән тәэмин ителергә тиешле булган затлар исемлегенә кертүдән баш тарту турында мөрәҗәгать итте.

Мөрәҗәгать текстыннан ятим баланың нинди дә булса торак урын милекчесе булмавы, шулай ук социаль наем шартнамәсе буенча торак урынны яллаучы (гаилә әгъзасы) булмавы күренә.

Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы тәкъдим иткән документларны карау йомгаклары буенча мөрәҗәгать итүченең дәлилләре расланды. Ятим баланың торак хокуклары бозылу ачыклану сәбәпле, минем тарафтан вәкаләтле органга әлеге хокук бозуларны бетерү кирәклеге турында тәкъдимнәр җибәрелде.

Безнең тәкъдимнәрне карау нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы тарафыннан исемлеккә кертүне кире кагу турындагы карар юкка чыгарылды, баланы вәкаләтле органга беренче мөрәҗәгать иткән вакыттан алып исемлеккә кертү турында яңа карар чыгарылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: