Түгәрәк өстәл утырышы җиңү өчен «Тест. Якындагы ярдәм»

2023 елның 7 июле, җомга

Дөньяда ВИЧ-инфекция ачыклануга якынча 40 ел узса да, галимнәр вирусны өйрәнә, аның килеп чыгышын билгели, шулай ук ВИЧ-инфекцияле кешеләргә тулы канлы тормыш алып барырга мөмкинлек бирүче терапия уйлап таба алганнар, кызганычка каршы, авыру актуальлеген югалтмый. Бу очракта иң куркынычы-күпләр үзләренең ВИЧ-статусын белми.

Бүген вәкил вәкиле түгәрәк өстәл утырышында катнашты. Социаль әһәмиятле авыруларны профилактикалау, ВИЧ белән бәйле тест һәм медицина-социаль ярдәм күрсәтү хезмәтләренә керү мөмкинлеген тәэмин итү һәм ВИЧ/СПИД темасын стигматизацияләүне киметү буенча «Яңа гасыр» АБНО проектының өч еллык эшенә йомгак ясауга багышланган «янәшәдә ярдәм: йомгаклар һәм планнар».

АБНО вәкаләтлесе ярдәме белән Яңа гасыр 2020 елда Президент грантлары фонды конкурсында җиңү өчен Тест проекты белән җиңүче булды, ул Россия Федерациясендә Кеше хокуклары буенча вәкаләтле Татьяна Николаевна Москалькованың югары бәясен һәм хуплавын алды.

Проектның төп бурычы-«тест-мобильләрдә» мультидисциплинар командалар эше һәм СПИД һәм йогышлы авыруларны профилактикалау һәм аларга каршы көрәш буенча республика үзәге хезмәткәрләренең медицина консультациясе хисабына тулы цикл режимында кеше иммунодефициты вирусы белән бәйле рәвештә Россия Федерациясенең 9 төбәгендә яшәүче халыкның профилактика, тестлаштыру һәм медицина-социаль ярдәм күрсәтү буенча түләүсез Хезмәтләргә керү юлы белән кеше хокукларын тәэмин итү Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгы.

Проект чараларында 60 меңнән артык кеше катнашты, 16 меңнән артык кеше ВИЧ-инфекциягә тест узды, «Тест–мобильләрдә» мультидисциплинар командаларның 540 чыгышы башкарылды, 95 меңнән артык мәгълүмати, консультатив, хокукый, социаль, медицина хезмәтләре күрсәтелде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: