Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Социаль сәясәт комитеты утырышы

2023 елның 29 мае, дүшәмбе

Бүген Дәүләт Советының Социаль сәясәт комитеты утырышында балалар һәм яшьләрнең җәйге ялын оештыру турында сүз барды. Депутатлар шулай ук КФҮ бюджеты үтәлеше һәм баланың хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклау буенча аерым чаралар турында республика законнары проектларын карадылар. Утырыш эшендә ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Юрий Камалтынов катнашты.

Ел саен җәйге сәламәтләндерү кампаниясе башланыр алдыннан профильле республика министрлыклары комитет әгъзаларына балаларның җәйге ялы турында хәбәр итәләр. Комитет рәисе Светлана Захарова, утырышны ачып, депутатларның бу мәсьәләне даими контрольдә тотуларын билгеләп үтте. "Сәламәтләндерү кампаниясе башланган чорда без балаларның ялы ничек оештырылачагын карыйбыз, ә сентябрь-октябрь айларында закон чыгаручыларның игътибарын тагын нәрсәгә юнәлтергә кирәклеген аңлар өчен профильле министрлык вәкилләренең эш нәтиҗәләре турында хисап тыңлыйбыз".

Балалар һәм яшьләрнең җәйге ялын оештыру турындагы мәгълүмат белән ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Денис Лулаков һәм ТР Мәгариф һәм фән министры урынбасары Алсу Әсәдуллина чыгыш ясады.

Денис Лулаков сүзләренчә, быел 1 652 оешма базасында 218 975 баланы, шул исәптән 168 233 кешене ял итү һәм сәламәтләндерү белән тәэмин итү планлаштырыла. 1 июньнән 54 меңгә якын бала җәлеп ителәчәк.

Профильле министрлыкларга кадрлар сайлап алуга, республиканың сәламәтләндерү лагерьларында балаларга карата хокук бозуларны профилактикалауга, балаларны тәүлекнең якты вакытында суда йөртү һәм тоту кагыйдәләрен үтәүгә, шулай ук балаларның ял итү программаларының сыйфатына аерым игътибар бирергә кирәк.

Бүген комитет утырышында депутатлар 2022 елга ТР Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты үтәлеше турында закон проектын карадылар. Узган елда керемнәр буенча Фонд бюджеты үтәлеше 64 768,5 млн.сум тәшкил итте. сум. Нфмс бюджеты чыгымнары 64 230,6 млн. долларны тәшкил итә.гасырлар чигендә башкарылган. Акчалар медицина хезмәтләре өчен түләүгә, бушлай медицина ярдәме күрсәтүгә, табиблар һәм урта медицина персоналы хезмәтләре өчен түләүгә һ. б. юнәлтелгән.

Икенче закон проекты белән баланың хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклау буенча аерым чаралар турында республика законына үзгәрешләр кертү тәкъдим ителә. Документ республика законнарын федераль законнарга туры китерергә тиеш. Балигъ булмаганнарның тормышын һәм сәламәтлеген никотинлы продукциядән һәм аны куллану нәтиҗәләреннән саклау максатыннан закон проектын никотинлы продукция куллану өчен җайланмалар кулланып рекламаны тыючы статья белән тулыландырырга тәкъдим ителә.

Закон проектлары профильле комитетлар әгъзалары тарафыннан хупланды һәм Дәүләт Советы утырышында карау өчен тәкъдим ителәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: