2023 елның 26 декабре, сишәмбе

Инвалидлык белән кешеләргә мөнәсәбәт Россия Федерациясе социаль сәясәтен формалаштыруда һәрвакыт төп өстенлек булды, ул башка гражданнар белән икътисадый, социаль, мәдәни, шәхси һәм сәяси хокукларны гамәлгә ашыруда аларга тигез мөмкинлекләр бирүгә юнәлдерелгән.

Бүген Татарстан Республикасында Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Аппаратының гражданнар хокукларын торгызу мәсьәләләре бүлеге башлыгы Татарстан Республикасы турында Россия Федерациясе Социаль фонды бүлегендә узган «Җитештерүдә һәм һөнәри авыруларда бәхетсезлек очраклары нәтиҗәсендә зыян күрүчеләрне шифаханә-курорт дәвалау һәм реабилитацияләү» темасына «түгәрәк өстәл» эшендә катнашты.

Утырыш эшендә Татарстан Республикасы Профсоюзлар федерациясе, шулай ук Татарстан Республикасы территориясендә шифаханә-курорт хезмәтләре күрсәтүче оешмалар, шул исәптән гражданнарның ташламалы категорияләренә вәкилләр катнашты.
Вәкаләтле вәкил Аппараты вәкиле агымдагы елның сентябреннән октябренә кадәр республика территориясендә гражданнарга шифаханә-курорт хезмәтләре күрсәтүче оешмаларга танышу сәфәрләренең нәтиҗәләре, инвалидлыгы һәм аз мобильле кешеләр өчен киртәләрсез мохит тудыру өчен кирәкле шартлар булу-булмау хакында хәбәр итте.

Әлеге сорауларның мөһимлеген билгеләп үтеп, инвалидларның үзенчәлекле ихтыяҗларын игътибарсыз калдыру «Россия Федерациясендә инвалидларны социаль яклау турында» 1995 елның 24 октябрендәге 181-ФЗ номерлы Федераль закон нигезләмәләрен, вәкаләтле вәкил Аппараты вәкиле, әлеге категориядәге затларның хокукларын үтәү максатларында тиешле тәкъдимнәр кертелде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: