ТР Төбәк белән идарә итү үзәгенең проект офисы утырышы

2023 елның 6 июле, пәнҗешәмбе

Экологик хәл, әйләнә-тирә мохит торышы, җир асты һәм су объектларының чисталыгы безнең гражданнарның тормыш сыйфатына турыдан-туры йогынты ясый. Татарстан Республикасында Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил өчен экология темасы өстенлекле темаларның берсе булып тора: гражданның уңайлы әйләнә-тирә мохиткә хокукы Конституциядә беркетелгән.

Экология проблемаларының халкыбызны бик борчыганын «төбәкләр диалогы»АКБО белән берлектә уздырган татарстанлыларның мөрәҗәгатьләрен анализлау нәтиҗәләре дәлилли. Мәсәлән, «Халык контроле» системасына мөрәҗәгатьләр саны буенча Экология һәм каты коммуналь калдыклар белән эш итү мәсьәләләре иң кискен ун темага керә. Социаль челтәрләрдә күп кенә хәбәрләрне "инцидент Менеджмент" системасы да теркәп бара: ел башыннан Экология һәм ТКО темасына 1800дән артык шундый хәбәр теркәлгән.

Бүген Татарстан Республикасының «төбәк белән идарә итү үзәге» проект офисы утырышы уздырылды, ул атмосфера һавасының торышы буенча иң «кайнар» мәсьәләләргә тукталды – бу без барлык кире элемтә каналлары буенча алган барлык мөрәҗәгатьләрнең яртысы диярлек һәм каты коммуналь калдыклар белән эш итү мәсьәләләренә тукталды.

Кешеләр регоператорлар җаваплылыгы зонасына кергән чүп-чарны вакытында чыгармауга, чүп җыю өчен контейнерлар җитмәүгә, калдыкларны аерым җыю оештырылмавына, табигый чүплекләргә зарланалар. Кешеләрне хезмәт бәясе мәсьәләсе дә борчый: алар калдыкларны чыгару өчен шактый акча түлиләр, әмма хезмәт сыйфаты һәрвакытта да канәгатьләнерлек түгел.

Төбәк белән идарә итү үзәгенең проект офисы-коллегиаль орган, ул проблемаларга төрле яктан карарга, барлык яклар катнашында, шулай ук аларны хәл итү юлларын бергәләп эзләргә мөмкинлек бирә. Бүген без муниципалитетлардан, Роспотребнадзордан, Төзелеш министрлыгыннан, Росприроднадзордан коллегаларыбыз белән уртак тырышлык белән, халкыбызны борчыган экологик проблемаларны өлешчә булса да хәл итәргә һәм мәсьәләнең кискенлеген киметергә мөмкинлек бирә торган системалы алымнар булдырырга тырыштык.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: