Европа омбудсманнар институты оештырган халыкара конференция

2023 елның 3 ноябре, җомга

Бүген җылы һәм дуслык атмосферасында Европа омбудсманнар институты оештырган халыкара конференция уза. Конференция Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкилләрнең дискриминациядән саклануда, дини хокукларга аерым игътибар бирүдә роленә багышлана.

Төркия, Болгария, Сербия, Германия, Швейцария, Джибути һәм Кипр коллегалары белән бу мөһим тема турында фикер алышабыз, ул барлык кешеләргә дә кагыла. Ә безнең россиялеләр өчен ул аеруча мөһим һәм символик мәгънәгә ия, чөнки бүгенге конференция, 4 ноябрьдә билгеләп үтелә торган Халыклар бердәмлеге көне алдыннан уза.

Россия делегациясен Татьяна Николаевна Москалькова, Дагыстан, Татарстан, Ингушетия, Кабарда-Балкария, Ярославль һәм Свердловск өлкәләреннән вәкилләр тәкъдим итә.

Миңа этникара һәм конфессиональара мөнәсәбәтләрне гармонияләштерү өлкәсендә Татарстан Республикасы тәҗрибәсе турында сөйләү өчен сүз бирелде, һәм мин коллегаларым белән бу юнәлештә алып барылган эшебез турында (шул исәптән Татарстан халыклары Ассамблеясе, милләтара һәм конфессиональара мөнәсәбәтләр буенча рәис каршындагы Совет, 2023 елда республикада игълан ителгән Милли мәдәниятләр һәм традицияләр елы кысаларында үткәрелгән чаралар, дини оешмалар белән үзара хезмәттәшлек турында һ.б.) сөйләдем.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: