«Татарстан Республикасы Муниципаль берәмлекләре Советы» Ассоциациясенең XVIII съезды

2023 елның 19 декабре, сишәмбе

Бүген «Татарстан Республикасы Муниципаль берәмлекләре Советы» ассоциациясенең XVIII съезды узды. Съездга республиканың барлык муниципаль берәмлекләреннән вәкилләр килде.

«Бүген татарстанлылар арасыннан сугышчылар Ватаныбызның киләчәге өчен батырларча көрәшәләр, үзләренең хәрби бурычларын фидакарьләрчә башкаралар, каһарманлык һәм батырлык күрсәтәләр. Без балаларга чын күңелдән исән-сау кайтуларын телибез. Кызганычка каршы, югалтуларсыз булмый. Ватаны өчен гомерләрен биргән сугышчылар турындагы истәлек һәр шәһәрдә һәм районда мәңгеләштерелергә тиеш. Хәрби хезмәткәрләрнең гаиләләрен, аеруча һәлак булган егетләрне, көндәлек игътибар үзәгендә тотарга кирәк. Муниципаль берәмлекләр тарафыннан Кораллы Көчләргә ярдәм итү буенча зур эш алып барыла. СВО зонасына даими рәвештә чыккан район һәм шәһәр башлыкларының өлешен билгеләп үтәсем килә. Шунысы куанычлы, бу мөһим эштә бизнес вәкилләре һәм битараф булмаган гражданнар актив катнаша. Бөек Ватан сугышы ветераннарына һәм аларның гаилә әгъзаларына күрсәткән ярдәмнәре өчен барыгызга да рәхмәт белдерәм», - дип ассызыклады Рәис Рөстәм Миңнеханов.

Шул исәптән республика икътисады үсешенең көтелгән нәтиҗәләре уңай бәяләнә. Тулаем региональ продукт күләме 102,8%ка, сәнәгать җитештерүе 4,5 трлн. сумга, авыл хуҗалыгы продукциясе - 280 млрд. сумга, төзелеш - 700 млрд. сумга, ваклап сату - 1,4 трлн. сумга, инвестицияләр - 1 трлн. сум чамасы булыр дип көтелә.

Шул исәптән милли проектлар һәм республика программалары кысаларында 4 меңнән артык объектны төзү, реконструкцияләү, капиталь ремонтлау һәм төзекләндерү эшләре башкарылган. Республикада 3 млн кв. метрдан артык торак файдалануга тапшырылачак (шул исәптән соципотека буенча 160,6 мең кв. м торак), 740 күп фатирлы торак йортка капиталь ремонт ясалачак, 11 мәктәп төзелеше тәмамланды һәм 339 мәгариф учреждениесенә капиталь ремонт ясалачак. Республикада 68 шәһәр мохите объекты һәм 960 ишегалды территориясе төзекләндерелде (9 млрд сумга). «Авыл территорияләрен комплекслы үстерү» дәүләт программасы кысаларында республикада 267 объектта эшләр башкарылды.

«Мәдәният» милли проекты кысаларында тармакның 28 объекты төзелде һәм яңартылды.

Зур чаралар юл төзелеше өлкәсендә дәвам итә. Юл төзүчеләр тарафыннан 180 млрд. сумнан артык эш башкарылачак. Тарихи яктан әһәмиятле проект - Идел аша күперле М-12 тизйөрешле автомагистрален төзү, аның буенча Казанга кадәр хәрәкәт ачу бу атнада 21 декабрьдә планлаштырылган.

Шулай ук Кама елгасы аша күпер булган М-7 «Волга» трассасы участогы (Түбән Кама һәм Яр Чаллы шәһәрләрен әйләнеп узу), Шәле-Баулы автомобиль юлы (Алексеевск - Әлмәт) кебек масштаблы объектлар төзү дәвам итә. Моннан тыш, Казанның очып китү трассаларын һәм шәһәр магистральләрен төзү буенча зур эш алып барыла.

ТР матбугат хезмәте, Елена Бритвина.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: